Composición

O Xurado de Expropiación de Galicia funciona mediante “Plenos” e “Seccións”.

  • As seccións, constituídas con carácter permanente, son reunións que se celebran no Xurado ás que lles corresponden o estudo dos expedientes, e a formulación das distintas propostas de valoración dos expedientes ao Pleno. Son tres e comprenden as seguintes materias:
    • Sección Primeira: expropiacións en solo urbano, de núcleo rural, urbanizable e edificacións, segundo a lexislación que sexa de aplicación en cada caso concreto.
    • Sección Segunda: expropiacións en solo rústico ou en situación de rural, segundo a lexislación que sexa de aplicación en cada caso concreto.
    • Sección Terceira: expropiacións de actividades industriais e económicas.

 

  • Os plenos, son as reunións do órgano colexiado, para analizar e aprobar as propostas de prezo xusto dos expedientes de valoración obrantes no Xurado, realizadas polas seccións correspondentes. Ademáis no pleno tamén se analizan e aproban as propostas de resolución de recursos presentados ante o Xurado.

Plenos

  • Presidenta

    Dna. Patricia Ulloa Alonso

  • Vogais
    • Asesora xurídica

      Dna. María del Pilar Nieto Tejerina

    • Técnicos Superiores

      D. Francisco Aller Labandeira

      Dna. Mercedes Aymerich Valladares

      D. José Ángel Burgo Rodil

    • Consellería de Facenda

      D. Xan X. Castro Dapena (Suplente: D. Carlos José Darriba López)

    • Fegamp

      D. César López Arribas (Suplente: D. Miguel Fernández Solís)

    • Consello Galego Consumidores e usuarios

      Dna. Rosa Rodríguez Vales-Villamarín (Suplente: Dna Yolanda Pérez Rivera)

    • Tres profesionais libres colexiados elexidos entre os máis idóneos en función da natureza dos bens, designados polos colexios oficiais

      • Enxeñeiros Agrónomos

        D. José Carlos González Cabo (Suplente: D. Fernando García Abal)

      • Enxeñeiros de Camiños Canles e Portos

        D. Francisco Rosendo Alonso Fernández (Suplente: D. Juan José Vázquez Cerreda)

      • Enxeñeiros de Montes

        D. Santiago Couceiro López (Suplente: D. Juan Fernández Conti)

      • Enxeñeiros de Minas

        D. Pedro Unzueta Martínez (Suplente: D. Juan Ricoy Alonso)

      • Arquitectos

        D. José Manuel Alonso Velasco (Suplente: D. Alberto de Paula Prieto)

      • Enxeñeiros Industriais

        D. Miguel Couto Alonso  (Suplente: D. Manuel Aurelio Colmenero Guzmán)

      • Economistas

        D. Odilo Montero Fernández (Suplente: D. Enrique Rodríguez Docampo)

      • Notarios

        D. Manuel Remuñán López (Suplente: Dna. María del Carmen Carreira Simón)

  • Secretario/a

    Dna. Xulia Rodríguez Blanco

  • Representante da corporación local

    Designado a proposta desta.

  • Outros técnicos especialistas

    En función da complexidade do expediente, poderá colaborar calquera técnico ao servizo da Xunta ou das entidades locais de Galicia.

Seccións

  • Primeira Solo Urbano, Núcleo Rural, Urbanizable e Edificacións. Vogais:
    • 2 facultativos superiores aos que fai referencia a letra b) do nº 2 do Art.4 ºdo Regulamento do Xurado
    • 1 facultativo superior representante da FEGAMP
    • 1 representante do Colexio de Arquitectos de Galicia
  • Segunda Solo Rústico. Vogais:
    • 2 facultativos superiores aos que fai referencia a letra b) do nº 2 do Art.4 º do Regulamento do Xurado
    • 1 facultativo superior representante da FEGAMP
    • 1 representante do Colexio de Enxeñeiros Agrónomos de Galicia
  • Terceira Actividades Industriais e Económicas. Vogais:
    • 2 facultativos superiores aos que fai referencia a letra b) do nº 2 do Art.4 º do Regulamento do Xurado
    • 1 facultativo superior representante da FEGAMP
    • 1 representante do Colexio de Enxeñeiros Industriais de Galicia